Zespół Placówek Oświatowych w Wielgiem

Ruch w przedszkolu - Obszar nr 3 edukacja zdrowotna

img_4208.jpgScenariusz spotkania z panią pielęgniarką zorganizowany w ramach akcji: „Roku Szkoły w Publicznym Przedszkolu w Wielgiem.
 

Temat : Rola aktywności ruchowej niezależnie od pory roku.
                                                   

Cele ogólne:
• Zapoznanie dzieci z rolą aktywności ruchowej dla zachowania zdrowia.

Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
• Dbać o swoje zdrowie.
• Rozumie rolę ruchu w życiu człowieka.
• Powiedzieć, w jaki sposób powinniśmy się ubierać w zależności od pory roku.
• Powiedzieć, jaką rolę odgrywa ruch dla zachowania zdrowia.

Metody:
Słowna – polecenia, pogadanka.
Czynna – zadań stawianych przez nauczyciela i panią pielęgniarkę.
Oglądowa – plansze demonstracyjne obrazujące różne formy aktywności ruchowej niezależnie od pory roku.

 Formy pracy:
Indywidualna, grupowa, zespołowa.

Środki dydaktyczne:
Rekwizyty związane z ruchem w domu oraz na świeżym powietrzu, tekst piosenki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie pani Pielęgniarki.

2. Rozmowa pani Pielęgniarki z dziećmi dotycząca zasad aktywności ruchowej niezależnie od pory roku. Podkreślenie znaczenia prawidłowego ubierania adekwatnie do pogody. 

3. Wypowiedzi dzieci na temat znanych sportów, zabaw, które można uprawiać     o każdej porze roku.

4. Demonstracja ćwiczeń ruchowych.

-         zwrócenie uwagi na właściwą postawę ciała podczas ćwiczeń dla zachowania zdrowia.

 

5. Oglądanie rekwizytów związanych z ruchem.

 

6. Rozmowa „Jak inaczej możemy spędzać czas wolny?” stosownie do pory roku.

- oglądanie umieszczonych na tablicy ilustracji,

- swobodne wypowiedzi dzieci.

7. Wspólna zabawa przy piosence „Ruch to zdrowie”.

I. Ruch przez cały dzień

  Na powietrzu świeżym

  Daje zdrowia łyk

  Możecie mi wierzyć.

Ref.

Hej przedszkolaku!

Czy wiesz o tym że

Sport to samo zdrowie

Sport to zdrowie jest!

II. Dużo siły mam

   I buzię rumianą

  Zostanę sportowcem

  Czy wiesz o tym mamo

Ref. X3



8. Rozdanie przez panią Pielęgniarkę naklejek i dyplomów dla wszystkich dzieci.

9. Pożegnanie z panią Pielęgniarką oraz podziękowanie za przybycie.img_4211.jpgimg_4212.jpgimg_4217.jpg

 

 

Scenariusz z edukacji zdrowotnej (obszar 3)img_4167.jpg

     Temat: Rola aktywności ruchowej w życiu - zajęcia edukacyjne

Wiek- 3,4- latki

Miejsce – sala przedszkolna

Data- 18.03.2014 r.

Forma zajęć - indywidualna, zbiorowa, grupowa

Środki wspomagające działanie: ilustracje, owoce, warzywa, chustka, duże łyżki

Cele ogólne:

 Rozumienie znaczenia pojęcia ,,być zdrowym"

 Rozumienie znaczenia aktywności ruchowej dla zdrowia

 Rozwijanie poszczególnych grup mięśniowych i cech motorycznych

 Rozpoznawanie warzyw i owoców wykorzystując zmysł węchu

 Podkreślenie związku między aktywnością fizyczną i zdrowym odżywianiem,

 a zdrowiem, dobrą kondycją i dobrym samopoczuciem; 

 

Cele szczegółowe:

 Dziecko rozumie pojęcie ,,być zdrowym"

 Dziecko zna różne formy aktywności ruchowej

 Dziecko ćwiczy spostrzegawczość i logiczne myślenie

 Dziecko ćwiczy mięśnie brzucha, nóg, ramion

 Dziecko ćwiczy równowagę

Umiejętności:

Dziecko rozumie znaczenie aktywności ruchowej dla naszego zdrowia

Dziecko potrafi bezpiecznie bawić się z rówieśnikami

Rozpoznaje warzywa i owoce za pomocą zmysłu węchu

 

I część

1. Pogadanka z dziećmi na temat znaczenia aktywności ruchowej w życiu każdego człowieka, kierowana pytaniami nauczycielki; wykorzystanie ilustracji.
• Kiedy możemy powiedzieć, że ktoś jest zdrowy?
• Dlaczego tak ważny w życiu jest ruch?
• Dlaczego powinniśmy często przebywać na świeżym powietrzu?
• Jakie lubicie zabawy na świeżym powietrzu?
• Dlaczego tak ważne jest uprawianie sportów?
• O czym powinniśmy pamiętać uprawiając różne sporty (w okresie letnim i zimowym), czy też korzystając z urządzeń znajdujących się na placu zabaw w przedszkolu.
• Jak spędzacie wolny czas?
• Czy zwykłe spacery też mają znaczenie dla naszego zdrowia?
• Dlaczego powinno się przeplatać aktywność ruchową z odpoczynkiem?

II część – zabawy ruchowe


1. Rozgrzewka

,,Piłeczki" - dzieci stoją w kółku i skaczą energicznie obunóż w miejscu

 ,,Rozgrzewamy się na mrozie" - ćwiczenia ramion i nóg

2. Zabawy:

„Ciepło  - zimno” – Jedno z dzieci opuszcza salę, pozostałe dzieci muszą schować wcześniej wybrany owoc lub warzywo. Gdy jest już schowany, dziecko wraca na salę i zaczyna szukać. Dzieci naprowadzają je słowami „ciepło” gdy zbliża się do owocu lub warzywa, lub „zimno” gdy się od niego oddala. Kiedy dziecko jest naprawdę blisko, dzieci mówią „gorąco”, gdy jest bardzo daleko – mówią „mróz”.

„Rozpoznaj jaki to owoc lub warzywo” – Dzieci mają zasłonięte oczy chustką, dostają do powąchania połówki owoców lub warzyw – odgadują jego nazwę, jeśli nie uda się to za pierwszym razem, mogą powąchać ponownie.

„Owocowe wyścigi” – Dzieci ustawione w dwóch rzędach. Ich zadaniem jest przeniesienie małych owoców (mogą to być małe jabłka, mandarynki lub śliwki) z jednego pojemnika do drugiego . Wygrywa ten rząd, który pierwszy wykona zadanie. Po skończonej zabawie dzieci mogą zjeść owoce. Przypominamy dzieciom o konieczności mycia owoców i warzyw przed ich spożyciem.

„Sałatka owocowa” – Nauczycie rozdaje dzieciom szarfy w kolorach: żółtym, zielonym i czerwonym. Dzieci wybierają owoc zgodnie z kolorem szarfy, Którą posiadają, np. żółty – banan, cytryna, czerwony – malina, truskawka, jabłko, itd. Na środku sali z liny uformowany jest okręg – „miska”. Jedno dziecko – „kucharz” wybiera po kolei jakich owoców  potrzebuje do sałatki. Ruchem pokazuje mycie owoców (dzieci), krojenie i wrzucanie do miski. Gdy już wszystkie owoce znajdują się w misce – kucharz miesza sałatkę. Potem zmieniamy kucharza, dzieci zamieniają się szarfami i zaczynamy zabawę od nowa.

„Sałatka warzywna” – te same zasady co w poprzedniej zabawie, tylko zamiast owoców dzieci wymieniają nazwy warzyw.

III część

„Oddychaj głęboko” –  zabawa uspokajającą - wdech nosem, wydech ustami.

Scenariusz opracowały:

mgr Olga Ziemińska

mgr Monika Wysocka

mgr Magdalena Orychimg_4170.jpgimg_4174.jpgimg_4176.jpg

 

Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 27 marca 2014 08:23
Dokument wprowadzony do BIP przez: Daria Głowińska
Ilość wyświetleń: 1857
27 marca 2014 09:16 (Daria Głowińska) - Zmiana treści zakładki.
27 marca 2014 09:15 (Daria Głowińska) - Zmiana treści zakładki.
27 marca 2014 09:12 (Daria Głowińska) - Zmiana treści zakładki.
Realizacja: Superszkolna.pl